powrót do sekcji PROsenior
27 marca 2017 roku w siedzibie Fundacji w ramach projektu Senior Wie Więcej odbył się wykład dr Anny Dąbrowskiej-Kamińskiej z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na temat tradycji i pochodzenia nazwisk w Polsce, także o pochodzeniu nazwisk obecnych na wykładzie słuchaczy. Prelegentka opowiedziała o tym, kiedy wprowadzono obowiązek stosowania nazwisk i przedstawiła ich klasyfikację ze względu na pochodzenie. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, niektórzy uczestnicy znali historię własnego nazwiska i mogli dopytać o różne szczegóły, inni mieli okazję dowiedzieć się skąd pochodzi ich nazwisko.
15 listopada 2016 roku grupa naszych seniorów w ramach projektu „Senior Wie Więcej” zwiedzała Muzeum Warszawskiej Pragi. Dzięki przewodnikowi uczestnicy nie tylko zwiedzili muzeum, ale mieli możliwość poznania historii tej odradzającej się dzielnicy Warszawy. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem – w pamięć zapadła zachowana, oryginalna modlitewnia żydowska – a także obfitowało w wiele bardzo ciekawych wspomnień, anegdot samych uczestników, ukazujących praską codzienność. W trakcie wizyty w muzeum seniorzy mieli możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego o jednej ze spółdzielni (dziś już coraz mniej licznych) - „Stopa”, w której ręcznie wytwarza się buty.
14 kwietnia 2016 r. w ramach programu „Senior Wie Więcej" odbyło się spotkanie ze specjalistą do spraw żywienia pt.: „Zdrowie na talerzu. Jak zaoszczędzić na lekach i cieszyć się długim życiem". W czasie prelekcji prowadząca Pani Sylwia przedstawiła nową piramidę żywienia oraz dokładnie omówiła wszystkie jej poziomy. Mówiła m. in. o tym, że dieta bogata w kwasy omega 3 może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
10 marca 2016 r. w ramach spotkania Senior Wie Więcej grupa Seniorów spotkała się na warsztacie Wielkanocnym. Tym razem zaproszeni goście przygotowali ozdoby z jajek styropianowych ozdobionych metodą „wstążkową". Jajka były kolorowe i piękne a atmosfera kameralna i niepowtarzalna.
Od lutego 2016 r. beneficjenci Programu ProSenior uczestniczą w zajęciach ogólnousprawniających w siedzibie fundacji. Zajęcia prowadzane są raz w tygodniu w wymiarze sześćdziesięciu minut przez konsultantkę do spraw rehabilitacji Panią Marlenę. Prowadząca przed rozpoczęciem zajęć dokonała wnikliwej analizy dolegliwości i schorzeń Seniorów tak by nikomu nie stała się krzywda.
3 lutego 2015 roku w siedzibie Fundacji odbył się warsztat z socjoterapeutą dotyczący treningu uważności dla piętnastoosobowej grupy seniorów. W pierwszej części spotkania prowadzący wyjaśnił czym jest uważność - czyli umiejętność umysłu obserwowania rzeczy takimi, jakimi są, bez oceniania, analizowania, porównywania, modyfikowania - i jaką rolę pełni w ludzkim życiu. Druga część miała charakter warsztatowy i polegała na konkretnych ćwiczeniach uważności. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze i spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników.
14 grudnia 2015 roku, w ramach projektu Senior Wie Więcej odbył się wykład zatytułowany Mickiewicz i nowoczesność . Podczas spotkania prelegentka próbowała odpowiedzieć na pytanie o nowoczesność myśli poety w XIX wieku i jego aktualność we współczesności. Pojawiła się również szersza dyskusja o tym czy i jak pisarze współcześni podejmują literacki dialog z autorem Pana Tadeusza . Spotkanie przebiegło w miłej, przedświątecznej atmosferze.